Czym jest marsz alergiczny?
Najkrócej mówiąc to zmienność objawów i chorób alergicznych występujących u jednej osoby i narastających wraz z jej wiekiem. Typową postać marszu alergicznego otwiera najczęściej alergia pokarmowa w wieku niemowlęcym. Następnie może ona przejść w atopowe zapalenie skóry oraz astmę atopową.
Co istotne, nie zawsze marsz alergiczny przebiega w ten sam sposób. Nie należy więc bagatelizować mniej uciążliwych objawów alergii w wieku dziecięcym. W kolejnych latach mogą one nabrać na sile i stać się znacznie większym problemem zdrowotnym [1].
Kiedy rozpoczyna się marsz alergiczny?
Mogłoby się wydawać się, że problem nie jest duży i dotyczy niewielkiej liczby chorych. Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej. Według badań, marsz alergiczny rozwija się nawet u 74% dzieci, które wcześniej dotknęła jakaś choroba alergiczna [2]. Objawy najczęściej pojawiają się w okresie niemowlęcym, ponieważ to wtedy dziecko ma pierwszy kontakt z alergenami. W tym okresie życia najczęściej są to alergeny jajka i mleka krowiego.
Objawy zazwyczaj można zaobserwować już w pierwszym półroczu życia dziecka. Często obejmują symptomy skórne oraz żołądkowo-jelitowe. Jeśli mamy do czynienia z marszem atopowym, można spodziewać się zaostrzenia objawów skórnych nawet do wyprysku atopowego [3]. Około 2-3 roku życia mogą wystąpić objawy astmy wczesnodziecięcej. W kolejnych latach astma może ulec zaostrzeniu. Natomiast pomiędzy 4 a 7 rokiem życia pojawić się może alergiczny nieżyt nosa [4,5].
Jak przerwać narastanie chorób alergicznych?
Jeśli pacjent kwalifikuje się do immunoterapii, będzie ona dobrym sposobem na przerwanie postępowania marszu alergicznego. Badacze udowodnili, że odczulanie zapobiega wystąpieniu kolejnych objawów alergii. W niektórych przypadkach nawet rozszerzaniu nadwrażliwości na inne alergeny [6]. Kluczem do dobrych rezultatów jest jednak odpowiednio wczesne wykrycie problemu. Dopiero wówczas można dokonać właściwej kwalifikacji do immunoterapii.
Diagnostyka molekularna na pomoc
Rola diagnostyki molekularnej w terapii marszu alergicznego jest nie do przecenienia. Po pierwsze, wczesne przerwanie łańcucha narastających objawów jest oczywiście korzystne dla pacjenta. I w tym miejscu pojawia się diagnostyka molekularna, która znacząco może skrócić czas postawienia diagnozy.
- Jeśli uda się wykryć alergizujące białko już na etapie pierwszych symptomów, można zapobiec rozwojowi AZS, a nawet astmy.
- Dobrze dobrana terapia i diagnostyka molekularna, która umożliwia jej wprowadzenie, znacznie podwyższa komfort życia z alergią.
- Pomaga lekarzowi podjąć decyzję, czy jego pacjent kwalifikuje się do immunoterapii, co pozwala na spersonalizowanie terapii.
- Badania molekularne pozwalają również przewidzieć potencjalne zaostrzenia choroby, włącznie z wystąpieniem astmy.
- Wiedząc, które białko alergizuje pacjenta, lekarz może skuteczniej prowadzić terapię, a alergikowi przekazać konkretniejsze zalecenia [7].
Więcej o diagnostyce molekularnej znajdziecie tutaj:
Sylwia Gałązka