Czym jest manicure hybrydowy?
Do wykonania stylizacji tą metodą potrzebne są specjalne lakiery oraz lampa UV lub LED. Pod wpływem światła związki zawarte w lakierze ulegają polimeryzacji, co czyni je twardymi i trwałymi. Związki, które powodują twardnienie lakieru, to akrylany. Niestety, poza właściwościami pożądanymi w kosmetyce, mają też wady, gdyż stosunkowo często powodują reakcje alergiczne [1, 2].
Alergia na lakier. Jakie objawy?
Klasycznymi symptomami reakcji alergicznej na akrylany mogą być obrzęk, ból, zaczerwienienie i pękanie naskórka w okolicy paznokcia [3, 4]. Zmiany najczęściej występują na dłoniach, ale mogą pojawić się również na przedramionach, szyi czy w okolicach oczu [5]. Co ciekawe, reakcja organizmu zazwyczaj nie jest natychmiastowa. Często pacjenci przez wiele miesięcy korzystali z lakierów hybrydowych zanim zareagowali objawami alergii. Według badań, od pierwszego kontaktu z tego typu lakierem do wystąpienia symptomów uczulenia mija średnio… 42 miesiące [6]. Jeśli dojdzie do reakcji alergicznej, jej pierwsze objawy też najczęściej nie występują od razu. Pojawiają się po kilkunastu godzinach od wykonania stylizacji, a ich szczyt następuje po 2-4 dniach. Jest to istotne, bo może spowodować trudności w diagnostyce [7].
Kto może mieć alergię na lakiery hybrydowe?
Odpowiedź jest bardzo prosta: każdy, kto ich używa. Według badań, wśród osób uczulonych na akrylany najwięcej, bo aż 69,7% stanowią osoby zawodowo wykonujące manicure. Może to być spowodowane częstym narażeniem na alergen. Problem dla tej grupy jest poważny, gdyż uniemożliwia swobodne wykonywanie pracy. Warto pamiętać, że alergia na lakiery może wykształcić się nawet po kilku latach pracy w zawodzie [6].
Czynnikiem, który ma wpływ ma wystąpienie objawów niepożądanych po wykonaniu manicure hybrydowego jest, między innymi stan płytki paznokci. Osoba wykonująca stylizację powinna ocenić jej kondycję, gdyż aplikowanie lakieru na uszkodzoną tkankę może spowodować nawet dystrofię (zanik) paznokci [8].
Co ciekawe, pracownice salonów kosmetycznych to nie jedyna grupa zawodowa, która w środowisku pracy styka się z akrylanami. Od wielu lat alergiczne kontaktowe zapalenie skóry spowodowane akrylanami szerzy się również wśród stomatologów [9].
Na naszej stronie możesz również przeczytać o tym, jak sobie pomóc przy alergii kontaktowej: https://strefaalergii.pl/abc-alergii/alergia-kontaktowa/
Problemy po usunięciu lakieru
Aplikowanie lakieru hybrydowego to nie jedyna czynność związana z manicurem hybrydowym, która może powodować podrażnienia. Mogą one wystąpić również po zdjęciu stylizacji, na skutek kontaktu z acetonem. Taka reakcja nie musi mieć jednak podłoża alergicznego. Aceton to bardzo lotny związek, który intensywnie paruje. Wdychanie jego oparów może skutkować podrażnieniami błon śluzowych nosa, gardła, pieczeniem oczu i nieżytem górnych dróg oddechowych [10]. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby w trakcie zdejmowania manicure pojemnik z acetonem był zamknięty, a waciki nim nasączone były trzymane możliwe najdalej od twarzy.
Należy pamiętać, że ten rodzaj stylizacji jest dopuszczony do użytku i sprawdzony, a lakiery przechodzą wiele testów bezpieczeństwa. Nie należy więc ich demonizować, jednak w razie wystąpienia alergii lepiej zrezygnować z ich stosowania.
Sylwia Gałązka