Sezon pylenia traw przysparza problemów wielu alergikom. Wśród objawów, z jakimi się zmagają, można wymienić:
- kichanie,
- wodnistą wydzielinę z nosa,
- świąd i niedrożność nosa,
- nadmierne łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie spojówek,
- mogą występować nawet objawy astmy, czyli kaszel, duszność, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej [1].
O tym, kiedy dokładnie pylą trawy, dowiesz się tutaj: https://strefaalergii.pl/rok/pylenie-traw-na-start/
Jak zdiagnozować alergię na pyłki traw?
Alergia na pyłki traw jest najczęstszą alergią wziewną w Polsce [2]. Jak zatem możemy rozpoznać, że mamy alergię właśnie na tę roślinę? Pierwszym krokiem jest przede wszystkim obserwacja objawów, które mogą się pojawiać szczególnie podczas spacerów po łące, przebywania w pobliżu miejsc koszenia trawy czy w pobliżu miejsc składowania siana [1].
Droga do diagnozy rozpoczyna się od wizyty w poradni lekarza rodzinnego, który skieruje nas do alergologa. Następnie specjalista, po szczegółowym wywiadzie, może zlecić następujące rodzaje testów:
- Punktowe testy skórne – polegają na nałożeniu ekstraktu alergenowego na skórę i jej lekkim zadrapaniu. W ocenie alergii na pyłki traw, często wykorzystuje się w testach alergeny dzikich traw oraz pyłku zbóż. Są w nich nawet takie gatunki zbóż, których pyłki nie unoszą się w powietrzu, np. owies lub kukurydza [1].
- Testy z krwi- wykonuje się pobierając próbkę krwi, która jest potem badana w laboratorium. Istotne znaczenie w alergii na pyłki, pod względem kwalifikacji do immunoterapii, odgrywa diagnostyka molekularna. Pozwala ona na wykrycie przeciwciał wobec konkretnych białek znajdujących się w trawie. Do jej najważniejszych białek należą Phl p 1 i Phl p 5. Dzięki testom molekularnym możemy dowiedzieć się też, czy objawy alergii występują w wyniku reakcji pierwotnej czy krzyżowej [3].
Jak leczyć alergię na pyłki traw?
Po wykonaniu odpowiednich badań i interpretacji wyników przez lekarza, w przypadku wykrycia alergii na pyłki traw, zostanie wdrożone leczenie.
- Możliwe jest leczenie objawowe, czyli przyjmowanie leków przeciwalergicznych, przeciwzapalnych lub antyhistaminowych. Pomocne może być także stosowanie kropli do oczu czy nosa.
- W niektórych przypadkach u pacjenta można zastosować immunoterapię czyli odczulanie, które wobec pyłków traw wykazuje dużą skuteczność. Jest to jedyne przyczynowe leczenie alergii. Polega na stopniowym dostarczaniu organizmowi niewielkich dawek alergenów znajdujących się w trawie. Można podawać je podskórnie lub podjęzykowo (w formie kropli lub tabletek). Immunoterapia trwa zwykle od 3 do 5 lat.
- Nie możemy zapominać również o unikaniu jedzenia produktów, które mogą reagować krzyżowo z pyłkami traw, o ile zauważymy, że mamy po nich objawy [4,5]. Są to między innymi: jabłko, gruszka, wiśnie, kiwi, melon, pomidor, orzechy, marchew, seler, groch, żyto, pszenica, ryż [6].
Ponadto, możliwie jak najczęściej, powinniśmy unikać kontaktu z pyłkami traw w czasie, gdy ich stężenie w powietrzu jest najwyższe.