Inicjatorem Światowego Tygodnia Alergii jest Światowa Organizacja Alergologiczna. Wszystkie wydarzenia przygotowane w jego ramach mają za zadanie zwiększanie świadomości dotyczącej chorób alergicznych oraz szerzenie wiedzy na ich temat. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia są zmiany klimatyczne, które wpływają również na rozwój alergii. Z okazji Światowego Tygodnia Alergii, we współpracy z Polskim Towarzystwem Alergologicznym, przygotowaliśmy cały szereg wydarzeń.
Co dla Was przygotowaliśmy?
- Rozpoczynamy już w niedzielę (18 czerwca). Tego dnia na wszystkie aktywności zaprosi Was prof. Maciej Kupczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Również w niedzielę będziemy mieć dla Was wywiad z prof. Radosławem Gawlikiem, prezydentem – elektem PTA. Nasz gość opowie w nim, jak zmiany klimatyczne i środowiskowe mogą wpływać na nasze zdrowie.
- W poniedziałek (19 czerwca) o godzinie 18.00 zaprosimy Was na pierwszy webinar. Spotkacie się z dr Piotrem Dąbrowieckim, który przybliży temat astmy, powie także o jej związku z zanieczyszczeniem środowiska.
- We wtorek (20 czerwca) o godzinie 18.00 zaprosimy Was na kolejny webinar, który poprowadzi prof. Marcin Moniuszko. Opowie o związku alergii na pyłki z klimatem, a są one wyjątkowo ścisłe.
- 21 czerwca, czyli w środę opublikujemy wywiad z prof. Ewą Czarnobilską, która jako pierwsza udowodniła, że istnieje alergia na smog. Co więcej, okazuje się, że jest ona dla nas wyjątkowo groźna.
- W czwartek 22 czerwca zaprosimy Was na trzeci webinar. Tym razem spotka się z Wami prof. Natalia Ukleja – Sokołowska, która opowie o alergiach pokarmowych oraz ich związku z przetwarzaniem żywności. Zapraszamy o godzinie 18.00.
- 23 czerwca będziemy mieć dla Was wywiad z prof. Bolesławem Samolińskim, w którym zastanawiamy się ile osób ma w tej chwili alergię, jak choroby alergiczne będą się rozwijać w przyszłości, co jest przyczyną tej epidemii i czy ten niekorzystny trend można zatrzymać.
- 24 czerwca podsumujemy wszystkie działania i rozdamy Wam trochę niespodzianek.
Wszystkie webianary zostały zaplanowane w formie live i będzie można je obejrzeć na profilach na Facebooku Strefy Alergii i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Każdy będzie podzielony na dwie części. W pierwszej nasz gość przybliży temat, a w drugiej odpowie na Wasze pytanie, które nadeślecie wcześniej lub zadacie na czacie w trakcie webinaru. Pytania nadal można podsyłać na adres kontakt@strefaalergii.pl.
Przez cały tydzień możecie liczyć także na mnóstwo ciekawostek, porad i informacji, które znajdziecie w naszych relacjach w mediach społecznościowych. Bądźcie z nami!
Agnieszka Kalinowska
Na wydarzenia Światowego Tygodnia Alergii zaprasza prof. Maciej Kupczyk