– Przed nami największe tegoroczne wydarzenie naukowe w polskiej alergologii. Można by powiedzieć przewrotnie, że wyjątkowe, bo w całości na żywo.
– Na szczęście szczyt pandemii COVID– 19 mamy za sobą i zorganizowanie konferencji w takiej formie jest możliwe. Cieszymy się, że będziemy mogli spotkać się na żywo. Bardzo dobrze wiemy, że takie wydarzenie to przestrzeń do edukacji, nauki, wykładów. Ale to również miejsce spotkań, wymiany własnych poglądów, doświadczeń i omówienia napotykanych w codziennej praktyce problemów.
– Dla kogo jest Konferencja Szkoleniowa PTA? Czy stawiacie Państwo na udział przede wszystkim specjalistów z zakresu alergologii? Czy również z innych dziedzin medycyny, a może nie tylko medycyny?
– Alergologia jest wyjątkową specjalizacją, bo sama w sobie wymaga interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta. Zajmuje miejsce na pograniczu wielu innych specjalizacji: interny, pediatrii, dermatologii, pulmonologii, laryngologii. Tę interdyscyplinarność widać szczególnie na naszych spotkaniach szkoleniowych. Mając ją na uwadze, kierujemy zaproszenie na konferencję do wszystkich lekarzy zainteresowanych różnymi aspektami chorób alergicznych. Podczas konferencji dużo mówimy o epidemiologii, nowoczesnej diagnostyce, metodach terapii. Przekazujemy także najnowsze doniesienia naukowe, promujemy też najlepsze standardy codziennej praktyki.
Konferencja skierowana jest zarówno do specjalistów- praktyków, jak i lekarzy, którzy są w trakcie specjalizacji z alergologii. Stąd też w programie znajduje się tak dużo warsztatów, które najlepiej wpisują się w charakter edukacyjny wydarzenia i są bardzo cenione przez uczestników. Uważamy, że kluczem do sukcesu jest położenie nacisku właśnie na wiedzę praktyczną przekazywaną przez najlepszych krajowych ekspertów.
– Tegoroczna konferencja odbywa się pod hasłem „Holistyczne podejście do pacjenta”. Co to właściwie oznacza i jak podejść holistycznie do pacjenta w świecie medycyny, który stale ulega specjalizacji? Dlaczego postawiliście Państwo na taką tematykę?
– Tak jak wspomniałem, stale się uczymy i blisko współpracujemy z szeregiem innych specjalizacji. Bez tej wymiany najnowszej wiedzy i doświadczeń, spojrzenia z punktu widzenia innego specjalisty nie ma współczesnej medycyny i sukcesu terapeutycznego, a na tym nam naprawdę zależy. Mamy już wiele lat doświadczeń ponieważ Polskie Towarzystwo Alergologiczne istnieje już blisko 40 lat i od dawna promuje interdyscyplinarne, holistyczne spojrzenie na problemy pacjenta. Nie chcemy się zamykać w swojej wąsko wyspecjalizowanej praktyce, ale chcemy patrzeć szeroko i dzięki temu przynieść naszym pacjentom, pomoc, ulgę i jak najlepiej się nimi opiekować.
– Czy podczas tegorocznej konferencji jakimś zagadnieniom poświęcicie Państwo szczególną uwagę?
– Wiele warsztatów i wykładów będzie związanych z chorobami skóry. Akurat w terapii schorzeń z pogranicza alergologii i dermatologii, takich jak atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry czy pokrzywka, bardzo dużo się dzieje. Mamy nowe metody diagnostyczne, dla naszych pacjentów stają się dostępne nowoczesne metody terapeutyczne, więc musimy się tych wszystkich nowości uczyć. Sporo miejsca poświęcimy również zagadnieniom związanym z astmą, która jest bez wątpienia jedną z ciężkich chorób alergicznych. Identyfikujemy pewne problemy, jeśli chodzi o wczesne rozpoznanie choroby, diagnostykę różnicową, współpracę z pacjentem, wdrożenie nowych metod terapeutycznych. Ukazują się też nowe standardy diagnostyki i terapii astmy, o których także na konferencji będziemy mówić. Kilka miesięcy temu Polskie Towarzystwo Alergologiczne powołało również Koalicję na Rzecz Leczenia Astmy, której poświęcimy jedną z sesji.
Konferencja w liczbach:
Ponad 500 – liczba zarejestrowanych uczestników konferencji
60 – liczba wykładowców
13 – liczba sesji plenarnych
12 – liczba sesji Hot Topic
8 – liczba warsztatów
– Konferencja będzie też okazją, żeby docenić alergologów ze szczególnymi osiągnięciami naukowymi.
– Polskie Towarzystwo Alergologiczne stara się edukować swoich członków, ale również doceniać ich osiągnięcia naukowe. Co roku przyznajemy dwie nagrody pieniężne: za najlepszą pracę doktorską oraz oryginalną. Od lat wspieramy też badania w zakresie alergologii. Do tej pory grant naukowo-badawczy w tej dyscyplinie przyznawaliśmy raz na trzy lata. Teraz będziemy go przyznawać znacznie częściej, bo co roku. Wszystkie wyróżnienia, nagrody i granty zostaną wręczone w trakcie konferencji.
– Pokusi się Pan na koniec o rekomendacje dla uczestników, czyli których wykładów, Pana zdaniem, nie można przegapić?
– Każdy musi wybrać to, co go najbardziej interesuje albo w jakim zakresie chce uzupełnić swoją wiedzę. Będziemy mieli bardzo ciekawe warsztaty dotyczące diagnostyki i testów płatkowych, a także cały dzień poświęcony diagnostyce molekularnej. Zwłaszcza młodzi, uczący się alergolodzy nie mogą ich przeoczyć. Ale będziemy mieli także interesujące wystąpienia światowej sławy ekspertów dotyczące alergii pokarmowych i nadwrażliwości na leki, więc każdy znajdzie dla siebie coś, co go interesuje i jest mu potrzebne w pracy i w dalszym rozwoju.
Dziękuję za rozmowę
Agnieszka Kalinowska
Dodatkowe informacje oraz program konferencji są dostępne na stronie https://konferencja2022.pta.med.pl/