Specjaliści zajmujący się tematem alergii i nadwrażliwości na pokarmy spotkają się w Bydgoszczy już po raz jedenasty. Sympozjum pierwszy raz odbyło się w 2012 roku i od tego czasu, znacznie się rozrosło. Zyskało status najważniejszego wydarzenia w kraju podejmującego zagadnienie alergii na pokarmy, a także zdobyło międzynarodową rangę.
Spotkania zmieniła nieco pandemia, wymuszając przeniesienie konferencji do Internetu. Nowa forma nie odbiła się na mniejszym zainteresowaniu Sympozjum. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 500 uczestników. Tegoroczna konferencja zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Organizatorzy początkowo liczyli, że uda się ją przeprowadzić w formie hybrydowej, czyli zarówno stacjonarnie jak i on-line. W tej chwili już wiadomo, że Sympozjum zostanie przeniesione do „sieci”.
– Niestety mimo naszych najszczerszych chęci i wielu starań nie będziemy mogli spotkać się na żywo w Bydgoszczy. Sytuacja pandemiczna, a przede wszystkim troska o zdrowie i życie uczestników, zmusiły nas do organizacji Sympozjum w trybie tylko i wyłącznie on-line – tłumaczy prof. Zbigniew Bartuzi, przewodniczący Sekcji Alergii na Pokarmy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Jak tłumaczą organizatorzy, Sympozjum jest skierowanie nie tylko do alergologów, ale również do lekarzy innych specjalizacji zainteresowanych alergią pokarmową.
Wydarzenie zostało zaplanowane na 25 i 26 marca. Już wiadomo, że będą w nim uczestniczyć znani polscy i zagraniczni specjaliści alergolodzy, ale również dermatolodzy, immunolodzy czy gastrolodzy. Wśród wybitnych wykładowców w Sympozjum weźmie udział między innymi profesor Enrico Scala z Uniwersytetu w Rzymie i prof. Rudolf Valenta z Wiednia, niekwestionowane autorytety w zakresie diagnostyki molekularnej alergii.
Coroczne Sympozjum cieszy się bardzo dużą popularnością również ze względu na stale rosnące zainteresowanie alergiami pokarmowymi i zwiększającą się liczbę pacjentów z tego rodzaju schorzeniami.
– Widzimy w lekarzach ciągłą chęć rozwijania swoich umiejętności diagnostycznych i terapeutycznych w tej materii i bardzo nas to cieszy. Niepokoi natomiast stale rosnąca popularność metod niekonwencjonalnych w diagnostyce i terapii alergii na pokarmy, które mogą mieć często tragiczne skutki dla chorego – zaznacza prof. Z. Bartuzi.
Dlatego jednym z celów Sympozjum będzie przedstawienie najlepszych i rekomendowanych metod walki z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. – Będziemy chcieli również wskazać jak wiele metod alternatywnych jest tu stosowanych i jak na nie uczulić, często zdezorientowanego pacjenta – tłumaczy prof. Z. Bartuzi.
Sympozjum swoim patronatem objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Patronem medialnym wydarzenia została, między innymi Strefa Alergii.
- Dokładny program Sympozjum można znaleźć na stronie www.sympozjumanp.pl
Agnieszka Kalinowska