Studenci kierunków medycznych spotkają się online ze specjalistami od alergii już 22 czerwca. Organizatorami wydarzenia są Studenckie Koło Naukowe „Po drugiej stronie strzykawki” Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
– Konferencja jest kierowana głównie do studentów kierunków medycznych. Są to osoby, które w przyszłej pracy zawodowej mogą się zetknąć z pacjentami z chorobami alergicznymi. Problem jest bardzo duży, bo dotyczy ponad 40 proc. z nas. Tyle osób, według badań, może mieć alergię – mówi dr Emilia Majsiak, adiunkt na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Natomiast w programie studiów różnych kierunków medycznych alergologii jest bardzo mało. Ważne więc, żeby studenci, którzy w przyszłości będą pracować w zawodach medycznych, mieli chociaż podstawową wiedzę w tym temacie.
W pierwszej edycji konferencji uczestniczyło ponad 120 studentów z całej Polski.
– W ubiegłym roku przygotowaliśmy cały zestaw ciekawych tematów, również takich dotyczących studentów. Rozmawialiśmy na przykład o alergii „na sesję”, czyli co może powodować objawy alergii w terminie kiedy studenci zdają egzaminy – opowiada dr Emilia Majsiak. – Natomiast w tym roku nasza konferencja przypada w Światowym Tygodniu Alergii ustanowionym przez Światową Organizację Alergologiczną. Tematem przewodnim wydarzenia jest wpływ klimatu na choroby alergiczne i my również uwzględniliśmy takie zagadnienia w programie konferencji.
Specjaliści będą mówić, m.in. o alergii na smog, odpowiedzą na pytanie czy zanieczyszczenie środowiska może powodować alergię, a także przybliżą metody diagnozowania chorób alergicznych.
Organizatorzy zaprosili do współtworzenia konferencji również studentów. Podczas jednej z sesji będą mogli przedstawić swoje badania naukowe i prace dotyczące alergii.
Agnieszka Kalinowska
________________________________________
Więcej informacji o konferencji można znaleźć TUTAj:
________________________________________