Akademia Dermatologii i Alergologii (ADA) zaprosiła uczestników już po raz dziewiętnasty. Przyjeżdżają na nią specjaliści, którzy nie tylko chcą poszerzyć swoją wiedzę. Konferencja to okazja do zaktualizować ją o najnowsze osiągnięcia naukowe w obu dziedzinach, a także poznać doświadczenia swoich kolegów.
Pierwszy dzień obfitował w warsztaty, podczas których specjaliści przedstawiali konkretne przypadki, z którymi zetknęli się w swojej pracy. Nie zabrakło również dyskusji i dzielenia się doświadczeniem. Warsztaty zostały poświęcone zagadnieniom, m.in.: interdyscyplinarnemu podejściu do czerniaka skóry czy terapii fotodynamicznej w dermatologii. Nie zabrakło także diagnostyki alergologicznej w AZS i to zarówno testów płatkowych, jak i molekularnych. Specjaliści zajmowali się również tematami związanymi ze stosowaniem emolientów w AZS, medycznymi aspektami tatuaży czy recepturom na leki stosowane w chorobach skóry.
Kolejny blok tematyczny został poświęcony dermatoonkologii. Oficjalne otwarcie konferencji zaplanowano na popołudnie. – Witam Państwa po raz dziewiętnasty. Już dziewiętnaście lat pracujemy nad alergologami i dermatologami, żeby się zaprzyjaźnili – żartował prof. Roman Nowicki, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Sekcji Dermatologicznej PTA i Oddziału Morskiego PTD oraz szef konferencji.
Dowodem na znalezienie nici porozumienia między lekarzami obu specjalizacji była, według prof. Nowickiego, obecność na sali prof. Macieja Kupczyka, prezydenta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Szef PTA gratulował organizatorom i przypominał, że kolejna ADA będzie jubileuszowa. Uczestników witał również prof. Michał Markuszewski, prorektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na Sali nie zabrakło również gościa honorowego Akademii, prof. Jadwigi Roszkiewicz, wieloletniej szefowej Kliniki Dermatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W sesji inauguracyjnej swoje wykłady wygłosili: prof. Jerzy Kruszewski, który przypomniał dzieje polskiej alergologii, prof. Jerzy Kaczmarski wyjaśniał zawiłości diety w AZS, prof. Artur Mamcarz zwracał uwagę na interdyscyplinarność problemu otyłości. Z kolei prof. Maciej Chałubiński mówił o roli detergentów w chorobach alergicznych. Sesję inauguracyjną zakończył prof. Maciej Markuszewski przytaczając nowości a naukach medycznych.
Agnieszka Kalinowska