Kiedy najczęściej dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego?
Dlaczego to istotny temat? Ponieważ co roku u 1 do 3% osób dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Choć jak zaznaczają badacze, statystyki te mogą być niedoszacowane [1].
Wystąpienie anafilaksji może wiązać się z alergią, ale wcale nie musi. W przypadku dorosłych do wstrząsu dochodzi najczęściej po użądleniu przez owady błonkoskrzydłe (więcej na ten temat w linku), po zjedzeniu niektórych pokarmów oraz po przyjęciu leków.
U dzieci najczęstszą przyczyną będzie alergia na pokarmy. Natomiast u seniorów do wstrząsu anafilaktycznego najczęściej dochodzi po zażyciu leków. Przyczynami wstrząsu mogą być także: ciepło, zimno, duży stres czy wysiłek fizyczny.
Wstrząs anafilaktyczny. Jakie objawy powinny nas niepokoić?
Najczęściej pierwszym objawem wstrząsu są zmiany skórne, czyli wysypka, pokrzywka, świąd dłoni, a nawet całego ciała. W następnej kolejności u osoby ze wstrząsem mogą pojawić się zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kołatanie serca, kaszel, duszności. U części chorych dochodzi też do spadku ciśnienia i utraty przytomności.
Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrożenie życia. Trzeba więc reagować natychmiast. W jaki sposób pomóc choremu? Sprawdźcie w video poradniku przygotowanym przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Instrukcji udziela, ekspert PTA, dr n.med. Piotr Dąbrowiecki.
(kal)
https://www.youtube.com/watch?v=An24AdLC668