Uwaga na bylicę
Alergia na bylicę wcale nie jest rzadka. Chwast ten należy do rodziny astrowatych i jest najbardziej alergizującą rośliną w Europie. W Polsce spotykamy 7 gatunków bylic: pospolitą, piołun, polną, pontyjską, estragon, boże drzewko i niekiedy nadmorską. Najczęściej występującym gatunkiem w naszym kraju jest bylica pospolita. To właśnie jej pyłek stanowi główny powód występowania reakcji alergicznych na naszym kontynencie. Jest on także trzecią, zaraz po trawie i brzozie, najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i astmy. Do alergenów bylicy zaliczamy białka: Art v 1, Art v 2, Art v 3, Art v 4 , Art v 5 i Art v 6 [1]. Więcej o alergenach tej rośliny przeczytasz tutaj.
W opanowaniu objawów nie pomaga również częstość występowania tego chwastu. Spotykamy się z nim niemalże wszędzie: na większości przydroży, nad rzekami oraz na nieużytkach. Występuje głównie na nizinach i w górach, a także w sadach, ogrodach, przy płotach i na śmietniskach. Co ciekawe, zwierzęta unikają bylicy piołun, gdyż przez nią ich mleko zaczyna mieć gorzki i nieprzyjemny smak [2].
Okres pylenia bylicy przypada od lipca do pierwszych dni października. Od samego początku stężenie jej pyłków jest bardzo wysokie, po czym spada dopiero we wrześniu [3]. Reakcje jakie mogą wystąpić w przypadku alergii na bylicę to: nieżyt nosa, zapalenie spojówek a nawet astma [1].
Czy to na pewno alergia na bylicę?
Osoby, które mają potwierdzoną alergię na bylicę powinny uważać na produkty, które mogą z nią reagować krzyżowo. Oznacza to, że zarówno bylica jak i inne wybrane alergeny mają podobne do siebie białka pod względem budowy i również mogą wywołać reakcje alergiczne, gdyż organizm mylnie uznaje je za alergen. Dlatego kiedy zjemy np. jabłko lub mango, to mogą się u nas pojawić takie objawy jak przy kontakcie z chwastem.
Z czym krzyżuje bylica?
- Z owocami – arbuz, brzoskwinia, jabłko, mango,
- Z warzywami – awokado, koper włoski, marchewka, papryka, pietruszka, seler,
- Przyprawami i kwiatami – anyż, kminek, kolendra, musztarda, rumianek, słonecznik,
- Innymi roślinami – brzoza, drzewo oliwne, trawy i zboża, ambrozja [4].
U osób uczulonych na bylicę może wystąpić zespół pyłkowo-pokarmowy. W wyniku reakcji krzyżowej między alergenami wziewnymi a pokarmowymi dochodzi wówczas do objawów alergicznych po zjedzeniu wybranych owoców i warzyw. Objawy te, to głównie pieczenie, mrowienie w jamie ustnej oraz obrzęk i świąd warg [5].
Alergia na bylicę – co robić?
Pierwszym krokiem do diagnostyki alergii na bylicę jest wizyta u alergologa. Skierowanie do niego dostaniemy od lekarza rodzinnego. Następnie specjalista, po szczegółowym wywiadzie lekarskim, może skierować nas na testy skórne lub testy z krwi. Ważna jest też obserwacja ewentualnych objawów.
W przypadku alergii na bylicę dostępne jest leczenie za pomocą leków przeciwhistaminowych albo immunoterapia która jest jedynym leczeniem przyczynowym alergii. Odczulanie polega na podawaniu za pomocą zastrzyków podskórnych lub tabletek podjęzykowych małych dawek uczulającego alergenu. Proces ten może trwać od 3 do 5 lat. Po tym czasie organizm na długo może nabyć tolerancji na uczulający alergen [1]. Pomocna będzie także obserwacja kalendarza pylenia, dzięki czemu będziemy wiedzie, kiedy stężenie danych pyłków jest najwyższe.