Kto powinien wybrać się w tym roku na Kliniczne Forum Ekspertów? Czym będzie się ono różniło od innych wydarzeń naukowo – szkoleniowych organizowanych z myślą o alergologach?
Anna Ben Drissi: Do udziału w Forum niezmiennie zapraszamy specjalistów alergologów oraz pulmonologów. Konferencja jest również dla wszystkich tych, którym bliska jest tematyka prawidłowej diagnostyki i terapii chorób alergicznych oraz układu oddechowego. Podstawowym celem Forum jest aktualizacja wiedzy o tych chorobach. Nie zamykamy się jednak na inne, pasjonujące wątki współczesnej alergologii i pulmonologii. Stąd propozycja tegorocznego programu naukowego powinna zaciekawić lekarzy praktyków, jak również młodych lekarzy, którzy dopiero – od strony praktycznej – poznają choroby alergiczne, pulmonologiczne oraz schorzenia powiązane. Nasze Forum ma charakter interdyscyplinarny. Dlatego właśnie zakres tematyczny jest dużo szerszy niż w przypadku innych, realizowanych przez nas aktywności. Warto podkreślić, że równolegle do Forum, w tym samym miejscu, organizujemy niezwykle ciekawą specjalistyczną Konferencję „Anafilaksja, alergia na jady owadów, mastocytoza”. Niewątpliwie wydarzenie będzie dodatkową wartością dla każdego uczestnika Forum. Liczymy na szeroką synergię i przenikanie się wątków obu spotkań, a przede wszystkim na satysfakcję z udziału wszystkich uczestników.
Jakiej tematyce w pierwszej kolejności zostanie poświęcone tegoroczne Kliniczne Forum?
Anna Ben Drissi: Zgodnie z wieloletnią tradycją, uczestnicy naszego spotkania będą mieli okazję dyskutować o nowościach w rozpoznawaniu i leczeniu chorób alergicznych oraz chorób układu oddechowego. Tak jak wspomniałam, nasze spotkanie ma charakter interdyscyplinarny, a nasi goście stykają się w swojej praktyce z szerokim spektrum wyzwań medycznych. Dlatego nie zabraknie wątków dotyczących immunologicznych podstaw omawianych chorób, zawsze niebezpiecznej anafilaksji czy nowości w postępowaniu z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Dzięki aktywnościom Koalicji na rzecz Leczenia Astmy będziemy również mówić o stanie leczenia astmy ciężkiej w Polsce pozycjonowanie programu lekowego B.44 czy perspektyw pacjenta i lekarza w nierzadko trudnym procesie rozpoznania i terapii astmy ciężkiej. Wsparcia naszemu Forum udzieliła także międzynarodowa organizacja HEAL (Health and Environment Alliance), z którą wspólnie organizujemy sesję dot. zanieczyszczeń powietrza. Październik jest miesiącem, kiedy gwałtownie rośnie zanieczyszczenie powietrza, to naszym zdanie idealny czas na taką dyskusję.
Na Forum nie zabraknie absolutnych nowości przedstawianych przez wybitnych, światowych ekspertów. Będziemy gościć prof. Petera Howarth’a z Wielkiej Brytanii, który będzie mówił o chorobach o podłożu eozynofilowym, prof. Lesyę Besh z Ukrainy. Uczestnikom oferujemy także szeroką ofertę warsztatową dot. AZS, diagnostyki molekularnej, spirometrii i bronchoskopii. Oczywiście jest to tylko krótki i pobieżny przegląd naszego bogatego programu. Po więcej informacji zapraszam na stronę Forum.
Tematem przewodnim konferencji jest „Skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie w pulmonologii i alergologii”. Czy w ścieżkach leczenia chorych w obu specjalnościach szykują się zmiany?
Prof. Piotr Kuna: Najnowsze standardy leczenia przewlekłych chorób alergicznych i chorób układu oddechowego podkreślają potrzebę personalizacji postępowania medycznego i terapii. W ostatnich latach w leczeniu szeregu chorób alergicznych (astma, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka) pojawiły się nowoczesne leki biologiczne inhibitory kinaz czy nowe formulacje leków wziewnych. Terapia tymi lekami zawsze wymaga właściwej indywidualizacji. Jest ich coraz więcej i często mają nakładające się na siebie działanie. Celem nowoczesnego leczenia jest nie tylko uzyskanie poprawy klinicznej i wydłużenie życia chorych, ale także większe bezpieczeństwa leczenia. Taka terapia wymaga rozległej wiedzy i znacznie większego wysiłku ze strony lekarzy. Każdy chory jest inny, stąd często pojawiają się problemy i wątpliwości. Warto je przedyskutować z kolegami celem znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas wątpliwości i odkrycia optymalnych ścieżek postępowania. Standardy leczenia chorób alergologicznych i pulmonologicznych są nieustannie uzupełniane i modyfikowane. Środowisko medyczne powinno rozumieć, jakie jest uzasadnienie tych zmian, a nie jedynie ślepo kopiować proponowane schematy. Standardy usiłują często zrównać wszystkich chorych. Natomiast w praktyce mamy ogromną różnorodność obrazów chorobowych i czasem bardzo drobna zmiana postępowania czy leczenia przynosi istotne korzyści zdrowotne. To właśnie różni wspaniałych klinicystów od dobrych rzemieślników. Do uczestnictwa w Forum zapraszamy przede wszystkim lekarzy, którzy traktują medycynę i leczenie jak sztukę. Zapewniamy, że odnajdą się tutaj wspaniale i będą mieli możliwość wymiany poglądów z najbardziej otwartymi umysłami w naszym środowisku.
W ostatnich dekadach medycyna bardzo szybko i dynamicznie się zmienia. Czy ten trend dotyczy również alergologii i w związku z tym, jak często alergolog powinien aktualizować swoją wiedzę?
Prof. P. Kuna: Kto stoi w miejscu, ten się cofa. Dotyczy to również medycyny. Jednak by być na bieżąco z wszystkimi doniesieniami – jedynie ze swojej podstawowej specjalizacji – każdy z lekarzy musiałby poświęcać niesamowicie dużo czasu na lekturę i poszukiwanie informacji, kosztem rzecz jasna swoich pacjentów. Dlatego zrodziła się idea konferencji, sympozjum, a w naszym przypadku Klinicznego Forum Ekspertów, które w skondensowany, ciekawy, ale często i dający przestrzeń do dyskusji sposób, ma przybliżyć to, z czym lekarz musi być na bieżąco, jeśli chce dobrze diagnozować i dobrze leczyć. Doskonale ukazał to raport „Życie z astmą ciężką. Punkt widzenia pacjenta i lekarza”, który w pełnej wersji zostanie zaprezentowany podczas naszego Forum. To właśnie w nim pokazane jest, że kwestie dotyczące prawidłowego rozpoznania astmy ciężkiej u chorego budzą niemało wątpliwości lub niejasności u lekarzy. Dzieje się tak, pomimo dostępności do wielu wytycznych, jak i oficjalnych oraz powszechnych programów leczenia tej choroby. Dlatego właśnie musimy cały czas kłaść silny nacisk na edukację – również tę od podstaw.
Podkreślacie Państwo, że Kliniczne Forum Ekspertów ma być również platformą wymiany doświadczeń między specjalistami. Dlaczego taka forma konfrontacji praktyki lekarskiej jest istotna?
Prof. P. Kuna: Nie odkrywamy tu niczego nowego. Idea dyskusji, ścierania poglądów czy wspólnego rozwiązywania wyzwań, stoi u podstaw nowoczesnej medycyny. Mamy wytyczne, standardy i procedury, ale jest to jedynie szkielet, który trzeba uzupełnić naszą praktyką i doświadczeniem. Nie chodzi tu oczywiście by działać w kontrze do stanowisk, ale tak jak wspomniałem, żaden dokument nie obejmie nigdy wszystkich opcji i możliwości, które mogą być skonfrontowane jedynie z doświadczeniem innego specjalisty. Zależy nam na tym, by Forum stawało się taką przestrzenią do dyskusji zwłaszcza dla młodych lekarzy, którzy dopiero zaczynają swoją praktykę w alergologii, pulmonologii czy innej specjalizacji. Stąd też PTA zaoferowało 20 darmowych wstępów dla juniorów Towarzystwa, za co jestem szczególnie wdzięczny.
Jak już zostało powiedziane, w tym roku po raz pierwszy podczas trwania Forum odbędzie się Konferencja „Anafilaksja, alergia na jady owadów, mastocytoza”. Skąd pomysł na zorganizowanie tych dwóch wydarzeń w jednym terminie i w tym samym miejscu? Jakie tematy w tym roku będą dominować podczas konferencji?
Anna Ben Drissi: Konferencja „Anafilaksja, alergia na jady owadów, mastocytoza” odbywa się pod kierownictwem prof. Marka Niedoszytko od wielu lat. Tak jak Forum, ma ona ekspercki charakter. Dlatego pomysł, by zorganizować oba wydarzenia w jednym terminie i w jednym miejscu, przy zachowaniu odrębności tematycznej. To ukłon w stronę uczestników, którzy będą mieli możliwość wzięcia udziału w obu wydarzeniach, m.in. wymieniając się doświadczeniami.
Jesteśmy świadomi, jak wielkim zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia chorych może być anafilaksja czy alergia na jady owadów. Dlatego zawsze będziemy wspierać inicjatywy poświęcone tym zagadnieniom, stawiając na transfer najnowszej i najlepszej wiedzy. Konferencja trwa tylko jeden dzień, ale prof. Niedoszytko przygotował ciekawy program naukowy. Bez wątpienia będzie to niezwykle merytoryczne i atrakcyjne. Nie zabraknie w nim wątków dotyczących rejestrów anafilaksji czy mastocytozy, neuropsychologicznych aspektów anafilaksji, diagnostyki molekularnej, immunologii i immunoterapii na jady owadów. Jednym słowem wszystkiego, o czym powinien wiedzieć zarówno początkujący jak i doświadczony lekarz.
Gorąco zachęcamy środowisko medyczne do zgłaszania przypadków z obszaru anafilaksji, mastocytozy czy alergii na jady owadów. Prof. Marek Niedoszytko chętnie włącza do programu tego typu case studies, omawiając lokalne osiągnięcia i wyzwania kliniczne. Zainteresowanych zapraszam na stronę Konferencji, ale przede wszystkim do udziału w naszych październikowych wydarzeniach. Do zobaczenia w Warszawie!
Dziękuję za rozmowę
Agnieszka Kalinowska