Czym jest kalendarz pylenia roślin?
Sezony pylenia roślin co roku przypadają w podobnych terminach. Natomiast ich dokładne rozpoczęcie i zakończenie zależy od warunków klimatycznych występujących w danym roku oraz od położenia geograficznego. Oznacza to, że w zależności od pogody, pylenie np. brzozy czy traw, może się rozpocząć kilka dni wcześniej lub później. Panujące warunki w trakcie wykształcania kwiatostanów również mają wpływ na czas pylenia [2]. Natomiast kalendarz pylenia roślin pozwala nam uzyskać informacje, kiedy dokładnie pyli poszczególna roślina, oraz jak wysokie jest stężenie jej alergenów. Można go znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Sprawdzimy w nim okresy pylenia trawy, brzozy, bylicy, leszczyny, olszy, topoli, dębu, komosy, ambrozji, szczawiu, a także zarodników grzybów pleśniowych: Cladosporium i Alternaria [3].
Dlaczego alergicy powinni śledzić pylenie roślin w Polsce?
Problem jest duży, ponieważ alergię na pyłki może mieć nawet 40% Europejczyków. Są one najczęstszym alergenem występującym na naszym kontynencie [5]. Uczulenie na pyłki roślin wiatropylnych objawia się głównie zapaleniem spojówek, katarem, kaszlem, często też dusznościami. Zdarza się, że z powodu uciążliwych objawów u chorych, zmniejsza się ich aktywność w pracy, w szkole i w domu. Ponadto, wiele osób z alergią na pyłki cierpi też na zaburzenia snu, zmęczenie, rozdrażnienie i zmniejszoną koncentrację [1].
Przed pyłkami nie da się całkowicie uciec, dlatego warto jest znać okresy, w których stężenie alergenów jest najwyższe. Dzięki temu możemy zaplanować urlop, wyjazdy na wycieczki czy zorganizowanie pikniku, tak aby nie odbywały się one w szczycie sezonu pylenia. Taka informacja pomoże nam również odpowiednio szybko rozpocząć terapię i uzyskać kontrolę występujących objawów [4].