Prof. M. Kupczyk odpowiada w wywiadzie na pytania:
- czym jest i jak możemy wykorzystać diagnostykę molekularną?
- w jakich przypadkach ten rodzaj diagnostyki jest szczególnie wskazany?
- jakie są jej zalety i wskazania?
- jaka jest dostępność do tej metody diagnostycznej?
Luiza Jakubiak, Rynek Zdrowia: Jednym z największych osiągnięć diagnozowania chorób alergicznych jest diagnostyka molekularna, zwana też komponentową. Na czym polega ta metoda?
Prof. Maciej Kupczyk, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego: Jest to bez wątpienia najnowocześniejsza metoda diagnostyki, którą mamy w swoich rękach i możemy wykorzystać w procesach diagnostycznych u naszych pacjentów. Generalnie diagnostyka chorób alergicznych opiera się – oprócz zebraniu prawidłowego wywiadu, opisu objawów klinicznych, korelacji z potencjalnym narażeniem na alergen – na wykazaniu mechanizmów immunologicznych reakcji. Za jej pomocą możemy dowieść, że u pacjenta obecne są swoiste przeciwciała IgE, które odpowiadają za powstanie danego rodzaju reakcji obrazu klinicznego.
Dotychczas stosowaliśmy pośrednie metody diagnostyczne: próby ekspozycji, testy skórne lub oznaczaliśmy obecność swoistych IgE przeciwko grupom alergenów. Podstawą diagnostyki komponentowej jest oznaczenie swoistych IgE dla poszczególnych komponent. Stąd ta nazwa.
Często mówimy, że ktoś jest uczulony na kota albo na jabłko. Ale kot czy jabłko to nie są alergeny, tylko źródła alergenowe. Istnieje kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt różnych alergenów – najczęściej są to białka, które są w stanie indukować odpowiedź immunologiczną u pacjenta z predyspozycją na alergię, czyli u atopika.
Diagnostyka molekularna, komponentowa jest w stanie wykryć dokładnie przeciwciała przeciwko konkretnym molekułom, konkretnym alergenom, a nie źródłom alergenowym. To jest dla nas bardzo pomocne, ponieważ umożliwia pogłębienie diagnostyki, określenie reakcji krzyżowych, przyczyn ciężkich postaci alergii czy nieskuteczności immunoterapii swoistej. Zastosowań tej nowoczesnej metody diagnostycznej jest bardzo wiele.
——————————————-
Zapraszamy do lektury!
https://www.rynekzdrowia.pl/Alergologia/Diagnostyka-komponentowa-rozwiewa-watpliwosci-Wskazuje-IgE-przeciwko-konkretnym-alergenom,242422,6.html
PTA