Prof. Radosław Gawlik: o dostęp do immunoterapii - Strefa Alergii
Strefa Alergii | Strefa PTA

Prof. Radosław Gawlik: o dostęp do immunoterapii

/ 5.

Do przeczytania w 1 minutę
Immunoterapia alergenowa jako unikalna przyczynowa metoda leczenia chorób alergicznych o dowiedzionej skuteczności powinna w niezakłócony sposób być ordynowana naszym chorym - ocenia prof. Radosław Gawlik, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w rozmowie z Rynkiem Zdrowia. 

Odczulanie metodą podskórną, zastrzyk w ramię, dawka immunoterapii

Luiza Jakubiak Rynek Zdrowia: Na czym polega immunoterapia? Czy jest alternatywą do leczenia objawowego?

Prof. Radosław Gawlik: Immunoterapia jest terapią przyczynową. Dysponujemy zatem metodą, która leczy przyczynę choroby. W przypadku alergologii stosujemy we wzrastających dawkach alergen, na który jest uczulony pacjent, w celu uzyskania tolerancji, czyli uzyskania doraźnego efektu w postaci ustąpienia dolegliwości, które ten alergen wywołuje.

Przede wszystkim jednak hamujemy kaskadę, czyli całą sekwencję zjawisk, które zapoczątkowuje zapalenie alergiczne, poprzez rozszerzenie się wachlarza alergii o nowe uczulenia. Odczulanie czyli immunoterapia alergenowa zapobiega rozwojowi nowych uczuleń i nowych chorób alergicznych.

Podam przykład. Dziecko chorujące na pyłkowicę jest obarczone ryzykiem zachorowania na astmę. Stosowanie immunoterapii kilkakrotnie zmniejsza ryzyko rozwinięcia u niego w przyszłości astmy. Co najważniejsze, po zakończeniu leczenia uzyskujemy trwałe ustąpienie dolegliwości. To jest jak przestawienie zwrotnicy na prawidłowe reagowanie na alergen, które pozostaje na dłużej.

W leczeniu objawowym, kiedy pacjent przestaje brać leki, po kilku dniach jego stan się pogarsza i wracamy do stanu wyjściowego. W przypadku immunoterapii efekt wyleczenia utrzymuje się przez nawet 10 lat mimo zaprzestania odczulania. To jest tak zwany długotrwały efekt skuteczności immunoterapii. Warunkiem jest co najmniej 3-5 letnie stosowanie odczulania. To oznacza, że immunoterapia alergenowa jest leczeniem systematycznym, przewlekłym.

Więcej na portalu Rynek Zdrowia w artykule: Pacjent powinien mieć niezakłócony dostęp do immunoterapii alergenowej. W Polsce tak nie jest