Strefa Alergii | Strefa PTA

Kampania Masz to w nosie?

/ 5.

Data publikacji: 2023-04-12
Do przeczytania w 2 minuty
Kampania “Masz to w nosie?” to ogólnopolska kampania edukacyjna poświęcona przewlekłemu zapaleniu zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN). Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat tej często marginalizowanej i niesłusznie lekceważonej choroby. Kampania objęta została patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa, grafika kampania edukacyjna

Na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa choruje ok. 4 procent populacji[1], a ciężki przebieg choroby stwierdza się u ponad 17 tys. chorych.

Wbrew powszechnej opinii przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN), to poważna jednostka chorobowa. Może w dużym stopniu upośledzić jakość życia chorujących na nią pacjentów, powodując, m.in. trudności w oddychaniu, bezdech, zaburzenia snu czy utratę węchu.
Sporadycznie w przebiegu PZZP z polipami nosa może dojść do rozwoju poważnych powikłań, takich jak:

  • zapalenie tkanek miękkich oczodołu, którego konsekwencją może być utrata wzroku
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i tkanek mózgowia, co może zakończyć się tragicznie.

Ciągły ból głowy i uczucie napięcia oraz stale nawracający charakter choroby prowadzą do wyczerpania emocjonalnego i frustracji. Wielu chorych na zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa uważa, że jakość ich życia jest porównywalna lub gorsza niż życie w chorobach, takich jak: choroba Parkinsona czy choroba wieńcowa serca. Tym bardziej że PZZPzPN nie jest jedyną chorobą, której tacy pacjenci doświadczają. Często osoby z przewlekłym obustronnym PZZPzPN o ciężkim przebiegu zmagają się również z:

  • przewlekłymi zakażeniami górnych dróg oddechowych
  • astmą, na którą choruje ok. 50% pacjentów z PZZPzPN
  • atopowym zapaleniem skóry.

Ostatnie odkrycia naukowe wykazały, że zarówno u podstaw PZZPzPN jak i innych chorób atopowych czy alergicznych leży przewlekłe zapalenie typu 2 i nadmiernie aktywna odpowiedź układu odpornościowego.

Jak leczyć PZZPzPN?

Leczenie polipów obejmuje najczęściej terapię glikokortykosteroidami miejscowymi i zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu polipów. Niestety leczenie chirurgiczne, mimo dużej skuteczności, często wiąże się z ryzykiem nawrotu choroby i potrzebą reoperacji.

Jak wskazują przeprowadzone w ramach kampanii “Masz to w nosie?” badania, ponad 88% respondentów, którzy zadeklarowali, że mieli zabieg usuwania polipów uznało, że operacja ta nie przyniosła oczekiwanego i trwałego efektu.

Nawrót choroby wśród wszystkich pacjentów leczonych chirurgicznie występuje średnio już po 22 miesiącach[2]. Powoduje to, że pacjenci wracają pod opiekę lekarza i ponownie walczą
z objawami. W konsekwencji dochodzi do ponownego podejmowania decyzji związanej z koleją operacją chirurgiczną w tej bardzo wrażliwej strefie.

Najważniejsze – edukacja

Sama choroba, hospitalizacje i zwolnienia lekarskie związanych z leczeniem i rekonwalescencją  znacząco ograniczają aktywność zawodową i społeczną chorych. Prowadzą stopniowo do depresji i wykluczenia ich z życia społecznego.

Tylko dzięki popularyzacji wiedzy na temat PZZPzPN zarówno wśród społeczeństwa jak
i samych lekarzy możemy temu przeciwdziałać.

Inicjatorami kampanii są: Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i Fundacja Wygrajmy Zdrowie. Wraz z nami patronatu kampanii udzieliło Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.

PTA