Naukowcy zaprezentowali bieżącą wiedzę z zakresu metod diagnostycznych oraz sposobów leczenia zarówno alergii, jak i nietolerancji pokarmowych. Nie zabrakło tematów kontrowersyjnych i dyskusyjnych, takich jak potencjał uczulający żywności GMO i wegańskich zamienników mięsa, wpływ alergii pokarmowej na płodność, związki inwazji pasożytniczych z profilem uczuleniowym, rola sztucznej inteligencji w alergologii.
Co nowego w alergii na pokarmy?
Sympozjum uroczyście otworzył prof. Zbigniew Bartuzi. Pomysłodawca i główny organizator konferencji w mowie otwierającej podkreślił wysoką wartość merytoryczną wydarzenia. Następnie wygłosił wykład o roli epitopów IgE i komórek T w alergicznej reaktywności krzyżowej. W sesji inauguracyjnej wystąpili jeszcze dwaj prelegenci.
- Prezydent PTA prof. Radosław Gawlik opowiedział o korzyściach ze stosowania leków biologicznych w alergii pokarmowej i o przyszłości tej metody leczenia.
- Dr hab. Łukasz Błażowski przedstawił meandry diagnostyki molekularnej i jej niebagatelne znaczenie w kwalifikowaniu do immunoterapii.
Kolejne wykłady dotyczyły m.in. anafilaksji w alergii na pokarmy, klinicznych postaci alergii pokarmowej (w tym FPIES i ciężkiej ABMK), powiązań nadwrażliwości na pokarm z AZS, praktycznych aspektów leczenia biologicznego, nowych dróg podawania adrenaliny, a także postępowania dietetycznego w alergii pokarmowej i eozynofilowym zapaleniu przełyku.
Uczestnicy Sympozjum mogli również wziąć udział w części praktycznej. Dr hab. Natalia Ukleja-Sokołowska i dr hab. Emilia Majsiak poprowadziły warsztaty dotyczące najczęstszych alergii na pokarmy pochodzenia zwierzęcego (mleko, jaja, ryby, owoce morza).
Na zakończenie zaprezentowano szereg ciekawych i skomplikowanych przypadków w sesji zagadek diagnostyczno-terapeutycznych.
Zgodnie z tradycją podczas konferencji w Bydgoszczy można było wysłuchać wykładów nie tylko znakomitych polskich badaczy, ale również gości zagranicznych. Głos zabrali prof. Paolo Matricardi (Berlin), prof. Olga Luengo (Barcelona) i dr Thomas Horn (Graz). Wystąpiło w sumie ponad 40 wykładowców.