Wydarzenie rozpoczęło się wczoraj o godzinie 15.15. Konferencję oficjalnie otworzył prof. Radosław Gawlik.
– Sympozjum ma swoją historię. Pierwsze spotkanie odbyło się w 1996 roku. Od tamtej pory co dwa lata spotykaliśmy się w Beskidach i dyskutowaliśmy o immunoterapii alergenowej. Mieliśmy i wciąż mamy aspiracje, aby podczas naszego spotkania zaznajomić się z nowymi trendami w immunoterapii, a także dobrymi wiadomościami, tymi naukowymi i praktycznymi, bo każdy z nas na co dzień używa tej metody w leczeniu – mówił prof. Radosław Gawlik, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz szef Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Sympozjum rozłożono na dwa dni i podzielono na pięć sesji. Specjaliści poruszyli także kwestie związane, między innymi z przyszłością immunoterapii alergenowej, nowych opcjach, jak również potrzebach i możliwościach odczulania.
Pierwszego dnia wykłady przedstawili: prof. Karina Jahnz-Różyk, prof. Maciej Kupczyk, prof. Marek Jutel, prof. Piotr Kuna, prof. Krzysztof Kowal, prof. Łukasz Błażowski oraz prof. Radosław Gawlik. Na zakończenie dnia uczestnicy wzięli również udział w forum dyskusyjnym.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się o godz. 7.45. Specjaliści uczestniczyli w warsztatach, które poprowadzili: dr Veronica Lopez Couso, a także dr Andrzej Dymek. Oprócz warsztatów swoje wykłady przedstawią: prof. Andrzej Emeryk, prof. Marcin Moniuszko, prof. Andrzej Bożek, prof. Marita Nittner-Marszalska, prof. Jerzy Kruszewski, prof. Barbara Rogala, prof. Ewa Czarnobilska, prof. Bolesław Samoliński, dr hab. Joanna Glück, dr Piotr Rapiejko, a także prof. Maciej Chałubiński.
Zakończenie sympozjum zaplanowano na godzinę 14.40.
Natalia Rodź