„Katar, kaszel, łzawienie oczu? – Przecież na to się nie umiera!”. Spotkaliście się już z takim zdaniem o chorobach alergicznych? Niestety, mi się zdarzyło. Co odpowiadam autorom takich opinii? – Obyś nie musiał/a się przekonać, co z Twoim życiem może zrobić alergia, a potrafi wiele. Umie wyłączyć z pracy zawodowej, spotkań z przyjaciółmi, odebrać czas z rodziną, a czasami nawet… skazać na śmierć. Ostatniemu aspektowi poświęciliśmy tym razem Temat numeru. Dlaczego? Ponieważ stale przybywa osób zagrożonych anafilaksją. W ich przypadku nie można bagatelizować objawów, zastanawiać się, co zrobić, czekać aż pomogą inni. Gdy przychodzi wstrząs, trzeba działać, bo liczy się każda sekunda. Ale, żeby działać, trzeba wiedzieć czym jest anafilaksja, jakie alergeny wywołują ją najczęściej, w jaki sposób ją diagnozować i jak pomóc osobie, która właśnie jej doświadcza.
W najnowszym wydaniu proponujemy Wam również wiele innych ciekawych tematów. Zastanowimy się wspólnie, czy owady na talerzu są bezpieczne dla osoby z alergią, a także kiedy rozpocząć wprowadzanie stałego pokarmu do diety dziecka i czy ma to znaczenie dla późniejszego rozwoju alergii. Zdradzimy Wam również „tajemnicę”, w jaki sposób bada się stężenie pyłków w powietrzu i przyjrzymy się bliżej roztoczom.
Do spotkania z Wami w Strefie Alergii zaprosiliśmy również wielu znamienitych gości, którzy powiedzieli nam o związku rozprzestrzeniania się alergii z zanieczyszczeniami środowiska. Wyjaśnili również, czym jest alergia na smog i dlaczego lekarz powinien być trochę detektywem i dążyć za wszelką cenę do poznania przyczyny dolegliwości swojego pacjenta.
Tradycyjnie Strefa Alergii udała się również w niezwykłą podróż. Tym razem nasi wysłannicy dotarli do Rzeszowa, do najmłodszej Kliniki Alergologii i Mukowiscydozy w Polsce i podzielili się z Wami swoimi wrażeniami. W numerze nie zabrakło również pysznych, szybkich i zdrowych przepisów, zagadek alergologicznych, reportaży i wielu ciekawostek.
Zapraszamy do lektury!
Agnieszka Kalinowska
Redaktor naczelna