Konferencja „Serce i płuca” w tym roku powróci do formy stacjonarnej. Organizatorzy zaplanowali jednodniowe wydarzenie pod koniec listopada.
– Spotkania, podczas których wspólnie będziemy omawiali problemy rozpoznania i leczenia chorób serca, płuc i alergii, mają na celu integrację naszego środowiska i wykształcenie spojrzenia na chorego ponad podziałami specjalizacji lekarskich. Konferencja łączy zagadnienia, które mogą interesować alergologów, internistów, kardiologów, pneumonologów oraz specjalistów medycyny rodzinnej – napisał w zaproszeniu na wydarzenie prof. Marek Niedoszytko, szef konferencji.
Uczestnicy gdańskiego spotkania mogą liczyć na najnowszą wiedzę dotyczącą chorób serca i płuc. Obejmie ona nie tylko najczęstsze problemy pacjentów, ale również rzadsze przypadki, które mogą być istotne w praktyce lekarskiej.
Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne. Wydarzenie rozpoczyna kardiologia. W programie tej części znalazły się, m.in. wykłady dotyczące powikłań sercowo-naczyniowe u pacjentów z POChP. Specjaliści zajmą się również optymalizacją terapii osób z ostrą zatorowością płucną czy przewlekłym zespołem wieńcowym. W bloku pneumologicznym uczestnicy będą się zastanawiać jak skutecznie w obecnych czasach leczyć niewydolność serca. Zajmą się też terapią przewlekłej niewydolność oddychania i zapobieganiem zaostrzeniom obturacyjnej choroby płuc.
Konferencję zamknie blok poświęcony alergologii. W tej części zaplanowano wykłady dotyczące alergii górnych dróg oddechowych, nadwrażliwości na leki oraz astmy eozynfilowej i eozynofilowego zapalenia przełyku. W programie znalazł się również wykład na temat kwalifikacji pacjentów z astmą ciężką do leczenia biologicznego.
Agnieszka Kalinowska