Położone u stóp Śnieżki w sercu Karkonoszy. Centrum Medyczne Karpacz rocznie pomaga tysiącom pacjentów, między innymi z chorobami alergologicznymi i pulmonologicznymi. O działalności centrum, możliwościach diagnostycznych i leczniczych rozmawiamy z dr Grzegorzem Gąszczykiem, dyrektorem medycznym placówki.
– Jakie choroby alergiczne leczy się w Karpaczu? W których Centrum Medyczne się specjalizuje?
– Trafiają do nas pacjenci ze wszystkimi chorobami alergologicznymi. Natomiast nasze główne obszary, w których się specjalizujemy to astma, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry oraz alergia na leki. Mamy pod opieką zarówno dzieci jak i osoby dorosłe.
– Karpacz to centrum turystyczne, które odwiedzają goście z całej Polski. Czy sytuacja wygląda podobnie w przypadku osób z alergiami? Przyjeżdżają do Państwa chorzy z okolicznych województw, czy z całego kraju?
– Mamy bardzo wielu pacjentów, w większości mieszkańców Dolnego Śląska. Chociaż trafiają do nas także osoby z alergiami z innych regionów kraju. Przyjeżdżają z województw opolskiego i lubuskiego. Sporadycznie mamy także pacjentów z Wielkopolski i Pomorza.
– Badania wskazują że, osób z chorobami alergicznymi jest coraz więcej i ta liczba będzie jeszcze rosła. Czy również w Centrum Medycznym Karpacz przybywa pacjentów z tego typu schorzeniami?
– Tak, czujemy i widzimy tę tendencję w naszej placówce. Oczywiście przyjmując pacjentów, musimy brać pod uwagę nasze możliwości udzielania porad i hospitalizacji. Natomiast staramy się regularnie zwiększać liczbę przyjmowanych osób. Średnio mamy więc co roku o około 10 proc. hospitalizacji więcej. Natomiast staramy się, żeby pobyty na oddziałach szpitalnych były jak najkrótsze.
– Działacie Państwo nie tylko w Karpaczu. Ilu przyjmujecie rocznie pacjentów?
– W Karpaczu oprócz Centrum Medycznego mamy także przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej oraz aptekę. W Jeleniej Górze prowadzimy poradnie specjalistyczne oraz przychodnię POZ. Natomiast stale wzrastającą liczbę pacjentów alergologicznych najlepiej widać po ilości przyjęć do naszych oddziałów dla dzieci i dorosłych. W 2019 roku mieliśmy 1600 pacjentów, rok później już 1700, natomiast w minionym roku przyjęliśmy aż 1950 osób. Po trzech miesiącach bieżącego roku mamy już 600 hospitalizacji. Zakładamy na tej podstawie, że i w tym roku liczba pacjentów znacząco wzrośnie. Jak widać, mamy ręce pełne pracy i stale poszukujemy specjalistów do naszego zespołu.
– Czy przy tak narastającej liczbie pacjentów jest jeszcze czas na badania naukowe?
– To prawda, że mamy ręce pełne pracy, ale staramy się też uczestniczyć w badaniach klinicznych, głównie w zakresie mukowiscydozy. Bierzemy udział w badaniach klinicznych dotyczących astmy oskrzelowej.
– Jak wygląda diagnostyka chorób alergicznych w placówce? Jakie testy Państwo przeprowadzacie?
– Centrum Medyczne dysponuje kompleksową diagnostyką. Historycznie podchodząc do zagadnienia, jako pierwsze przeprowadzaliśmy testy skórne. Od 30 lat wykonujemy również testy z surowicy krwi. Od pięciu lat wykorzystujemy ilościowe testy Polycheck i od trzech test multipleksowy ALEX.
Na oddziale szpitalnym prowadzimy także próby prowokacji. Jeśli podejrzewamy u dziecka astmę, u każdego przeprowadzamy testy wysiłkowe i w wielu przypadkach także testy prowokacji z zastosowaniem metacholiny. Rocznie wykonujemy bardzo dużo tego typu procedur, bo około 1200. Możemy pochwalić się jedną z najlepiej wyposażonych pracowni do przeprowadzania takich badań w Polsce. Wśród stosowanych przez nas testów diagnostycznych są też próby prowokacji lekami oraz pokarmami.
– Do niedawna pacjenci z chorobami alergicznymi mieli ograniczone możliwości leczenia. Często pozostawało im tylko unikanie alergenów, co w wielu przypadkach wcale nie jest łatwe. W tej chwili część pacjentów może już korzystać z leczenia biologicznego. Czy tego typu programy są także dostępne u Państwa?
– Jesteśmy ośrodkiem, który ma w tej chwili dostęp do wszystkich leków biologicznych stosowanych w alergologii. W przypadku chorych na astmę dysponujemy trzema lekami i jeśli tylko pacjent spełnia kryteria włączenia do danego programu, to bez ograniczeń zostanie do niego zakwalifikowany. W przypadku pokrzywki z leczenia biologicznego w naszej placówce korzysta 20 pacjentów. Miesiąc temu rozpoczęliśmy również program leczenia biologicznego dla osób z Atopowym Zapaleniem Skóry. W tej chwili korzysta z niego 7 pacjentów i na chwilę obecną po 4-6 tygodniach leczenia wszyscy zaobserwowali zdecydowaną poprawę kliniczną stanu swojej skóry i poprawę jakości życia.
– Mówi Pan o spełnianiu kryteriów. Rozumiem więc, że nie każdy pacjent z pokrzywką, astmą czy AZS automatycznie będzie mógł skorzystać z leków biologicznych.
– Każdy z programów ma swoje osobne kryteria. W przypadku pokrzywki , musi być to ciężka pokrzywka nie poddająca się leczeniu przy stosowaniu 4 krotnej dawki standardowej leku p/histaminowego a ciężkość pokrzywki oceniamy odpowiednim formularzem (UAS7). Dodatkowo pacjent powinien mieć skończone 12 lat. W astmie dwoma podstawowymi kryteriami są: przynajmniej dwukrotne zaostrzenie wymagające zastosowania systemowych steroidów w ostatnich 12 m-cach i pomimo konieczności stosowania wysokich dawek wziewnych glikokortykosteroidów leków steroidowych nie otrzymujemy pełnej kontroli astmy. W dwóch programach lekowych mogą wziąć udział pacjenci od 18 roku życia, w jednym od 6. Na szczęście astma ciężka u dzieci występuje bardzo rzadko
– Jakie plany w zakresie alergologii ma Centrum Medyczne w Karpacz na najbliższy czas?
– W ostatnich kilkunastu latach bardzo mocno inwestowaliśmy. Kiedyś mieściliśmy się w kilku lokalizacjach, ale podjęliśmy decyzję o scentralizowaniu naszej działalności. Wiązało się to z koniecznością wybudowania nowego skrzydła w Centrum Medycznym. Inwestycję zakończyliśmy w 2019 roku. Było to dla nas spore obciążenie, ale dzięki tym działaniom jesteśmy w tej chwili bardzo dobrze zabezpieczeni medycznie. Dysponujemy świetnie wyposażonymi gabinetami, pracowniami i oddziałami. Daje nam to możliwość kompleksowej opieki nad pacjentami, prowadzenia pełnej diagnostyki oraz wdrażania najnowszych metod leczenia.
Dziękuję za rozmowę
Agnieszka Kalinowska
Centrum Medyczne Karpacz. Nie tylko alergologia
Centrum Medyczne Karpacz opiekuje się nie tylko osobami z chorobami alergicznymi. Ważną częścią działalności placówki jest również opieka nad pacjentami z mukowiscydozą. W tej chwili specjaliści z placówki zajmują się 150 osobami z tym schorzeniem. Lekarze prowadzą ich od chwili wykonania testów przesiewowych przez cały cykl trwania choroby.
Współczesność z historią, czyli Centrum Medyczne Karpacz ma ponad 70 lat
Centrum Medyczne Karpacz to miejsce z bardzo długą historią. W 2019 roku placówka skończyła 70 lat. Jej początki sięgają 1948 roku. Wówczas w Karpaczu powstało pierwsze prewentorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Od tamtej pory ośrodek przeszedł wiele zmian organizacyjnych – począwszy od państwowego sanatorium gruźliczego dla dzieci poprzez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej aż po spółkę akcyjną.
Obecnie Centrum jest specjalistycznym szpitalem udzielającym świadczeń medycznych w ramach diagnostyki i leczenia dzieci, młodzieży i dorosłych z chorobami alergicznymi, chorobami układu oddechowego, układu pokarmowego oraz świadczeniem usług medycznych w zakresie rehabilitacji kardiologicznej, pulmonologicznej i ogólnoustrojowej. Rocznie w Centrum hospitalizowanych jest średnio 6-7 tysięcy pacjentów. Placówka prowadzi też własną szkołę podstawową przeznaczoną dla dzieci przebywających na leczeniu.
Ciekawostki
- Ależ widok!
Centrum Medyczne Karpacz położone jest w samym sercu Karkonoszy. Dojeżdżamy pod budynek wijącą się do góry ulicą. Widok, który zastajemy wart jest każdej drogi. Ze schodów prowadzących do głównego wejścia do budynku można w całej okazałości podziwiać najwyższy szczyt Karkonoszy, czyli Śnieżkę. Co ciekawe, takie widoki mogą również podziwiać przez okna swoich sal, pacjenci oddziału alergologicznego.
- I zimno i gorąco
O wyposażeniu Centrum Medycznego Karpacz można wiele pisać. Na pewno warto wspomnieć o rozbudowanym centrum rehabilitacyjnym. Na pacjentów czekają, między innymi: sale gimnastyczne do ćwiczeń, siłownia, gabinety masażu, fizjoterapii, a także basen i kriokomora. Nie brakuje także miejsc zabaw dla dzieci, stołówek
- Goście mile widziani
Chcesz zamieszkać u podnóża Śnieżki i poczuć górski klimat? Możesz skorzystać z pokoi i apartamentów zlokalizowanych w Centrum Medycznym. W pomieszczeniach dla gości mogą zatrzymać się pacjenci i ich rodziny. Pokoje wynajmowane są również osobom, którzy chcą spędzić kilka dni w górskiej okolicy. Goście mogą także korzystać z obiektu noclegowego „Koniczynka”, który znajduje się tuż obok Centrum Medycznego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej