Prof. Radosław Gawlik jest prezydentem elektem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz szefem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
– Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego odbywa się co trzy lata i jest za każdym razem wydarzeniem wyjątkowym w historii Towarzystwa. Na czym polega unikalność tej konferencji?
– Należy zacząć od tego, że historia PTA rozpoczęła się właśnie na wspomnianym Kongresie Założycielskim w 1982 roku. Wówczas było to spotkanie ok. 200 osób z całej Polski. Obecnie co trzy lata – taka jest cykliczność tego wydarzenia – bierze w nim udział ok. 1000 osób.
Unikalność Kongresów wynika z kilku względów. Po pierwsze, łączą w sobie wartość edukacyjną i szkoleniową z formalnym funkcjonowaniem Towarzystwa. To właśnie podczas naszych Kongresów następuje zdanie władzy przez poprzedni Zarząd Główny i inne instytucje z Prezydentem PTA na czele i przekazanie jej nowym organom Towarzystwa. Podsumowujemy poprzednią kadencję i wybieramy nowe władze. Po drugie, zgodnie z międzynarodowym charakterem spotkania zapraszamy wyjątkowych gości, którzy są symbolami światowej alergologii. To właśnie na naszych Kongresach uczestnicy mają możliwość spotkania twórców światowych wytycznych, przełomowych badań i odkryć czy liderów rozwoju alergologii jako specjalizacji.
Wspominałem, że pierwszy nasz Kongres zgromadził ok. 200 osób, natomiast dzisiaj spotyka się na nim ponad 1000 osób. Zatem jest to bez wątpienia ogromne wydarzenie – największe w polskiej alergologii, jeśli nie w tej części Europy, które ma również wymiar integrujący. A w dzisiejszym świecie, tak zabieganym i nieraz chaotycznym, jest to szczególnie istotne.
– Kongres łączy ze sobą sferę naukową, ale również organizacyjną Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i jest niewątpliwie czasem podsumowań. Jakie wydarzenia z ostatnich trzech lat szczególnie wpłynęły na działalność Towarzystwa?
Poprzedni Kongres odbywał się we wrześniu 2021 roku. Pamiętamy, że trwała wówczas pandemia i jeszcze długo reagowaliśmy na jej skutki. Pomimo tego stanu wszechobecnego zawieszenia właśnie podczas Kongresu powołana została do życia Koalicja na rzecz Leczenia Astmy – najważniejszy projekt ostatnich lat, kierowany z sukcesem przez prof. Marka Kulusa. Mam wrażenie, że ta nasza interdyscyplinarna i transparentna inicjatywa stała się inspiracją do powstania wielu innych, podobnych, które czerpią i wzorują się na jej rozwiązaniach oraz – przede wszystkim – aktywnościach.
Należy także przypomnieć o ogłoszeniu w 2022 roku przez Ministra Zdrowia obwieszczenia określającego zasady opieki nad dzieckiem z chorobą alergiczną w szkole. Obwieszczenie to było efektem wielu lat pracy naszych ekspertów, ale również organizacji pacjenckich, którzy razem starali się przekonać decydentów do zajęcia się tą luką w opiece nad naszymi najmłodszymi pacjentami. Dokument stał się także bodźcem dla nas do wielu kampanii świadomościowych i edukacyjnych.
W ostatnich latach rozwinęliśmy również niezwykle działalność wizerunkową samego Towarzystwa i naszych działań. Oczywiście nasz przekaz merytoryczny obroni się zawsze sam, ale czasami potrzeba stymulacji różnych grup, aby tematy były lepiej dostrzegane i szerzej komentowane. Dlatego jesteśmy partnerem mediów branżowych, które z chęcią współpracują z nami w kontekście pogłębiania świadomości o chorobach alergicznych i problemach, jakie dotykają alergologię, a także niestandardowych akcjach realizowanych w kooperacji z zasięgowymi mediami czy influencerami. Cieszę się, że wśród nich jest także Strefa Alergii.
Ponadto po raz pierwszy w historii zaczęliśmy być aktywnym uczestnikiem Kongresów, konferencji i innych inicjatyw poświęconych systemowi ochrony zdrowia w Polsce. Bez wątpienia dają nam one przestrzeń do pozostawania w dyskursie z różnymi grupami, co z kolei wpływa na fakt, że łatwiej nam działać na rzecz dobra pacjentów z chorobami alergicznymi. Należy wspomnieć również, że nasze oficjalne czasopismo, „Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology”, uzyskało w ostatnim czasie Impact Factor, co jest niezwykle dobrym prognostykiem dla rozwoju i znaczenia tego tytułu.
– Ilu uczestników spodziewacie się Państwo na Kongresie i czy wezmą w nim udział tylko alergolodzy?
– Tak jak wspominałem, Kongresy PTA gromadzą ponad 1000 osób. Mam nadzieję, że na naszym październikowym spotkaniu uzyskamy tę liczbę, a nawet znacząco ją przekroczymy. Od samego początku Kongresy PTA znane były ze swojej interdyscyplinarności – jak w zasadzie cała alergologia. Dlatego naszą ofertę programową kierujemy nie tylko do alergologów, ale także pediatrów, pulmonologów, dermatologów, laryngologów, pielęgniarek alergologicznych oraz wszystkich, którzy na co dzień w swojej praktyce mogą zetknąć się lub stykają się z tematem diagnostyki i terapii chorób alergicznych. Bez wątpienia przedstawicieli takich specjalizacji jest wielu, gdyż epidemia chorób alergicznych jest faktem. A im bardziej to sobie uświadamiamy, tym więcej wiedzy na ich temat potrzebujemy. Dlatego gorąco zapraszam na nasz Kongres w październiku do Krakowa.
– Tematem tegorocznego Kongresu będą „Horyzonty w alergologii. Wizja a praktyka”. Trudno nie odnieść wrażenia, że wizja alergologii nie zawsze idzie w parze z praktyką. Czy podczas Kongresu specjaliści podejmą się diagnozy sytuacji i wskazania głównych problemów w opiece nad pacjentem z chorobami alergicznymi?
– Właściwie odczytała Pani nasze intencje. Hasło Kongresu odzwierciedla problem, z jakim mierzy się większość lekarzy w Polsce. Mamy dostęp do bardzo dobrych wytycznych polskich i światowych, coraz lepiej jest z dostępnością leków, a jednak napotykamy nierzadko na problemy. Tworzy się niepotrzebne napięcie między tym, co wiemy i co umiemy a tym, co możemy i co nieraz musimy. Rodzi to frustrację. Na końcu oczywiście cierpi na tym najbardziej pacjent, którego nie powinny interesować procedury, raporty czy inne mniej lub bardziej formalne bariery w procesie diagnostyki i terapii jego choroby. Wówczas ta frustracja dotyka także chorego, który zirytowany tym stanem rzeczy przerywa leczenie, np. immunoterapię. Jest to wówczas podwójna porażka – systemu oraz lekarza, gdyż decyzja chorego może zniweczyć kilkuletnie efekty terapeutyczne i ponownie zacząć obciążać budżet państwa. Mam nadzieję, że nasz Kongres będzie próbą wypracowania optymalnych rozwiązań oraz okazją do głośnego wyartykułowania oczekiwań naszego środowiska.
– Jaka jeszcze tematyka zostanie poruszona podczas wydarzenia?
– Oczywiście nie zabraknie transferu wiedzy, czyli informacji potrzebnej praktykom, np. w zakresie sprawniejszego i skuteczniejszego leczenia chorych. Każde nasze spotkanie w ramach Kongresu czy Konferencji jest krytycznym przedstawieniem nowości w alergologii oraz konfrontacją różnych metod stosowanych przez specjalistów. Podczas Kongresu możemy dyskutować z gośćmi z zagranicy o tym, jak wygląda praktyka np. w zakresie postępowania w alergii na leki czy niuansów immunoterapii alergenowej. Pragnę tu zapewnić, że polscy alergolodzy – także dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – są grupą lekarzy naprawdę dobrze zorientowaną w światowych trendach. Wynika to z faktu, że chcą ciągle zdobywać wiedzę i czują potrzebę jej aktualizacji. Ufam, że nasz najbliższy Kongres będzie tego najlepszym dowodem.
– W ostatnim czasie, podczas wydarzeń naukowych, organizatorzy przykładają coraz większą wagę do elementów praktycznych, warsztatów, prezentacji przypadków, podczas których specjaliści mogą dzielić się swoimi doświadczeniami. Czy również podczas Kongresu uczestnicy mogą liczyć na praktyczne podejście do zagadnień alergologicznych?
– Jak najbardziej. Zwracałem wcześniej uwagę, że słuchamy opinii uczestników naszych spotkań edukacyjnych i wiemy, że rozwiązywanie praktycznych zagadnień jest podstawą naszej codziennej pracy. Dlatego już teraz mogę zapewnić, iż nie zabraknie sesji warsztatowych. Korzystając z okazji, zapraszam także wszystkich do aktywnego udziału w Kongresie – nie tylko prezentacji prac naukowych, ale zgłaszania do prezentacji przypadków z własnej praktyki klinicznej w sesjach ustnych i plakatowych. Jesteśmy tu bardzo otwarci na pomysły i propozycje lekarzy praktyków, a dla autorów najlepszych i najciekawszych prezentacji przewidujemy atrakcyjne nagrody. Należy tu zaznaczyć, że abstrakty kongresowe zostaną opublikowanie w „Alergologii Polskiej…”.
– I na koniec, panie Profesorze, dlaczego pośród wielu konferencji alergologicznych specjaliści powinni wybrać się również, a może przede wszystkim, na Kongres?
– Bo jest to nasze najważniejsze wydarzenie naukowe i organizacyjne. Członkom Towarzystwa daje również możliwość uczestniczenia w wyborze władz PTA i kształtowania kierunków jego rozwoju na kolejne lata. Tak jak wspomniałem wcześniej, Kongres PTA odbywa się raz na trzy lata, co już czyni go wydarzeniem unikalnym. Co ważne, daje przestrzeń do zderzenia naszej lokalnej teorii i praktyki ze światowymi trendami i doświadczeniami. Taki dwukierunkowy strumień wiedzy, gdzie polscy lekarze także mają olbrzymie zasługi w rozwoju alergologii, nawet na światowym poziomie, daje duże możliwości realnego wpływu na lepszą jakość opieki nad pacjentami z chorobami alergicznymi. Zachęcając do udziału w naszym krakowskim Kongresie, mogę przypomnieć, że wszystkim uczestnikom zapewnimy profesjonalne i praktyczne treści dostarczane przez doskonałych polskich i zagranicznych wykładowców, platformę do dyskusji o funkcjonowaniu polskiej alergologii oraz klimat i atmosferę, którą świetnie znają, i mam nadzieję lubią. Zaś wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji być na Kongresie PTA, mogę zapewnić, że będzie lepiej, niż można sobie wyobrazić. Serdecznie zapraszam!
Dziękuję za rozmowę
Agnieszka Kalinowska
Anna Ben Drissi, dyrektor zarządzająca Polskiego Towarzystwa Alergologicznego:
Serdecznie zapraszam do udziału w zbliżającym się XV Międzynarodowym Kongresie PTA, który odbędzie się w dniach 9–12 października w Krakowie. Kongres będzie wyjątkowym wydarzeniem obejmującym tematyką szeroki obszar chorób alergicznych i nie tylko. Zapewnimy Państwu udział wybitnych ekspertów, ciekawe dyskusje oraz konfrontacje metod leczenia, diagnostyki, a także niepowtarzalną atmosferę. Będzie to spotkanie niezwykle cenne merytorycznie. W szczególności zapraszam na sesje sekcji problemowych, sesje doniesień naukowych, sesje plakatowe, ringi alergologiczne, prezentacje na grant naukowo-badawczy oraz konkursy dla uczestników. Przybliżą one obecny stan rzeczy oraz kierunki, w których powinna zmierzać polska oraz światowa alergologia. Na Kongresie PTA w Krakowie po prostu trzeba być! Do zobaczenia!
Więcej o Kongresie na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego