O alergii na pokarmy w Bydgoszczy
Bydgoska konferencja od początku swojego istnienia przyciągała wielu specjalistów z całej Polski. Jej popularność rosła wraz z powiększającą się liczbą osób z alergiami pokarmowymi. Do czasu pandemii, alergolodzy i dietetycy spotykali się stacjonarnie. Natomiast przez ostatnie dwa lata konferencję przeniesiono „do sieci”. W piątek (24 marca) rozpoczęła się 12. już edycja Międzynarodowego Sympozjum Alergii na Pokarmy.
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem, wystartowały warsztaty z diagnostyki molekularnej. Podczas nich, pod okiem prof. Natalii Uklei – Sokołowskiej oraz dr Emilii Majsiak, alergolodzy analizowali przypadki alergii na jajo kurze.
Sesja otwierająca konferencję została zaplanowana tuż po zakończeniu warsztatów. Na inauguracji uczestników przywitał prof. Zbigniew Bartuzi, organizator i pomysłodawca Sympozjum.
– Już teraz chciałbym wyrazić uznanie wszystkim wykładowcom, którzy poświęcili swój czas i przygotowali świetne prezentacje – mówił.
Szef konferencji zapowiedział również zagranicznych gości. – W naszym Sympozjum weźmie udział dwoje niezwykłych wykładowców, prof. Anna Nowak – Węgrzyn z Nowego Jorku oraz prof. Alexandra Santos z King’s College w Londynie – dodawał prof. Z. Bartuzi.
W sesji inauguracyjnej wykłady wygłosili prof. Bolesław Samoliński, prof. Maciej Kaczmarski oraz prof. Zbigniew Bartuzi.
Bogactwo tematów i zagadnień
Podczas dwudniowych obrad, alergolodzy skupili się na dostępnych obecnie metodach diagnostyki i leczenia alergii pokarmowych. Rozmawiali również o przyszłości, metodach eksperymentalnych i prowadzonych właśnie badaniach. Nie zabrakło także zagadek alergologicznych, interesujących sesji pro i contra oraz prezentacji najciekawszych przypadków.
– Podsumowując konferencję, muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony, a nawet nieco zaskoczony frekwencją. Nie spodziewałem się, że po trzech latach przerwy w stacjonarnej formie Sympozjum, spotka się ono z tak dużym zainteresowaniem – mówił prof. Z. Bartuzi.
Bydgoska konferencja zgromadziła w sumie 750 uczestników. 400 z nich wzięło w niej udział
stacjonarnie, natomiast 350 osób łączyło się online.
– Z drugiej strony nie powinienem się dziwić, ponieważ poruszyliśmy szereg istotnych dla współczesnej alergologii tematów dotyczących nadwrażliwości na pokarm. Analizując ostatnią z konferencję organizowaną przez Amerykańską Akademię Alergologii w San Antonio, czy podobne spotkanie, które w grudniu odbyło się w Londynie, uważam, że nie możemy mieć żadnych kompleksów. Wszystkie tematy poruszane na tych konferencjach, znalazły się również w naszym programie i to jeszcze z dodatkowymi rozszerzeniami – podsumowywał prof. Z. Bartuzi.
Agnieszka Kalinowska
_________________