21 stycznia odbyło się spotkanie poświęcone powyższej tematyce z Biurem Rzecznik Praw Dziecka. W rozmowach z ramienia naszego Towarzystwa oraz Koalicji na rzecz Leczenia Astmy udział wzięli:
- prof. Radosław Gawlik – Prezydent PTA,
- prof. Marek Kulus – Przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy,
- prof. Zbigniew Bartuzi – przedstawiciel Zespołu PTA ds. opieki nad uczniami z chorobami alergicznymi w szkole,
- Anna Ben Drissi – Dyrektor Zarządzająca PTA i Koordynator Koalicji na rzecz Leczenia Astmy.
Z kolei Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko – Dyrektor Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.
Poruszane tematy
- Podczas spotkania omówiliśmy kwestie dotyczące zmiany definicji pierwszej pomocy.
- Poruszylismy również zagadnienie poprawy dostępności do adrenaliny w autowstrzykiwaczu na terenie placówek oświatowych.
- Rozmawialiśmy o zasadach podawanie leków dziecku w szkole i przedszkolu.
- Przedstawiliśmy także opracowane przez naszych ekspertów i wdrożone w życie Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dn. 3 listopada 2022 roku schematy postępowania w przypadku m. in. wstrząsu anafilaktycznego czy ataku astmy u małego pacjenta.
Spotkanie pokazało konieczność ciągłego dialogu i wymiany wiedzy, dlatego liczymy na dalszą współpracę z Biurem Rzecznik Praw Dziecka w tej materii. Mamy również nadzieję na szerokie działania odpowiednich instytucji mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa dzieciom z chorobami alergicznymi na terenie placówek oświatowych. Liczymy również na wsparcie i współpracę z Oddziałami Regionalnymi naszego Towarzystwa w tym temacie.