Strefa Alergii | Strefa PTA

MASK-air i objawy pod kontrolą

/ 5.

Data publikacji: 2024-07-05
To be read in 2 minutes
Używana na całym świecie aplikacja MASK – air dotarła do Polski. W czerwcu uzyskała certyfikację Ministerstwa Zdrowia. W czym może pomóc pacjentom z alergicznym nieżytem nosa i skąd ją pobrać?

Aplikacja MASK-air

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) to jedna z najczęstszych chorób alergicznych w Polsce i w Europie. Z dostępnych badań wynika, że w naszym kraju może na nią cierpieć od 15 do 25% dzieci i dorosłych [1,2]. Najczęstszymi przyczynami ANN są pyłki roślin oraz roztocze kurzu domowego [1]. Ze względu na ich wszechobecność trudno skutecznie ograniczyć narażenie na wymienione alergeny.
Pacjentom z ANN pozostaje więc, zwłaszcza w sezonie pylenia, stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz w określonych przypadkach  glikokortykosteroidów donosowych [3]. Rozwiązaniem może być również immunoterapia. Metoda jest jednak skuteczna w przypadku nadwrażliwości na niektóre alergeny wziewne, np.:

  • brzoza – molekuła Bet v 1,
  • tymotka łąkowa – molekuły Phl p 1 oraz Phl p 5,
  • bylica – molekuła Art v 1,
  • roztocze kurzu domowego – molekuły Der p 1 i Der p 2 [4].

Natomiast w całym procesie diagnostyki i leczenia niezwykłą rolę odgrywa monitorowanie przebiegu choroby. Temu celowi służy aplikacja MASK-air, która jest stosowana w wielu krajach na świecie. Kilka tygodni temu, dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Alergologicznego aplikacja uzyskała również certyfikację polskiego Ministerstwa Zdrowia oraz znalazła się w Portfelu Aplikacji Zdrowotnych (PAZ).

Jak działa aplikacja MASK-air?

Aplikacja przeznaczona jest dla osób, które cierpią na alergiczny nieżyt nosa lub astmę. Została opracowana przez zespół ekspertów pod kierownictwem prof. J. Bousquet. Aplikacja jest dostępna w języku polskim i umożliwia systematyczne rejestrowanie wszystkich objawów. Pacjent może do niej wpisywać również przyjmowane leki.
Zebrane w ramach aplikacji dane są przydatne nie tylko dla osób chorych, ale również dla lekarza który dzięki nim może kontrolować efektywność terapii i zastosowanych leków. Aplikacja to krok naprzód w stronę cyfryzacji oraz indywidualizacji procesu leczenia.

Aplikacja jest bezpłatna. Można ją pobrać zarówno na telefony z systemem android (Google Play: MASK-air), jak i IOS (AppStore: Aplikacja MASK-air).

Więcej o aplikacji można przeczytać na : https://www.mask-air.com/pl oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/aplikacje-certyfikowane-mz-ktore-znajduja-sie-w-portfelu-aplikacji-zdrowotnych-paz.

Oprac. kal

[1] Emeryk A., Bartkowiak-Emeryk M., Kowalska M. Definicja, podział i epidemiologia alergicznego nieżytu nosa (2012), Post Dermatol Alergol ; XXIX (supl. 1): 1-5.

[2] Samoliński B. ECAP – Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce. Raport z badań przeprowadzonych w latach 2006- 2008 w oparciu o metodologię ECRHS II i ISAAC (2008). Uniwersytet Medyczny w Warszawie.

[3] Samoliński B., Krzych-Fałta E., Lipiec A., Samoliński K. Przygotowanie do sezonu pylenia 2023 (2022), Alergoprofil, Vol. 18, Nr 4, 3-10.

[4] Rogala B. Immunoterapia alergenowa w uczuleniu wieloważnym (2018). Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology; 5, 3: 133–136.