Miód – jak wpływa na nasze zdrowie?
Miód jest powszechnie znany ze swoich licznych właściwości prozdrowotnych. Cechuje się działaniem przeciwutleniającym, bakterio- i wirusobójczym oraz przeciwzapalnym [2]. Jest bogaty w różne składniki, które pomagają zachować dobrą formę. Oczywiście zawartość różni się nieco w zależności od pasieki i roślin, które ją otaczają. W miodzie można znaleźć aż 47 różnych mikroelementów, zdrowe, naturalne barwniki, witaminy i inne tego typu substancje [1, 2]. Takie bogactwo sprawia, że miód ma szereg zastosowań zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. Działa nawilżająco, spłyca zmarszczki, jako składnik kremów i maści może wspomagać gojenie ran. Już Kleopatra korzystała z dobrodziejstw miodu i zażywała kąpieli w nim i mleku,
Alergia na miód – czy to możliwe?
Na początku należy zaznaczyć, że reakcja alergiczna po spożyciu miodu jest dość rzadka. Jednak odrobinę częściej zdarza się wśród pacjentów z alergią pokarmową oraz …alergią na pyłki. Z pozoru może się to wydawać zaskakujące, ale aby zrozumieć tę zależność, wystarczy uważnie prześledzić skład miodu. A więc…
…co może alergizować w miodzie?
Po pierwsze ziarna pyłku. Są najczęstszym powodem reakcji alergicznej na miód, ze względu na duże rozpowszechnienie nadwrażliwości na pyłki w społeczeństwie. Najczęściej na miód reagują osoby z alergią na słonecznik, bylicę, nawłoć, ambrozję i inne gatunki z rodziny astrowatych. Rzadziej są to osoby z nadwrażliwością na pyłki traw i drzew [3]. Powodem alergii mogą być również białka zawarte w ślinie pszczół. Są potencjalnym zagrożeniem dla osób z alergią na jad pszczeli [2, 3]. W składzie miodu znajdują się też zarodniki grzybów i glonów, które mogą alergizować osoby raczące się miodowymi deserami [2].
Jak może objawiać się alergia na składniki miodu?
Jak w przypadku każdej alergii, przekrój potencjalnych objawów jest dość szeroki. W tym przypadku możemy „liczyć”, między innymi na dolegliwości skórne i żołądkowe, rzadziej oddechowe. Pośród nich można wymienić choćby pokrzywkę, świąd, biegunkę i bóle brzucha. W najpoważniejszych przypadkach zdarza się nawet anafilaksja, która może być stanem zagrożenia życia [2].
A zatem: jeść czy nie jeść?
Odpowiedź jest prosta: zależy jak się na miód reaguje. Jeśli po spożyciu nie odczuwamy żadnych dolegliwości, to można go spokojnie jeść, ale jak wszystko, z rozsądkiem. Natomiast jeśli pojawiają się niepokojące objawy, to jak zawsze w podobnych przypadkach należy udać się do alergologa.
Sylwia Gałązka
______________
Aktualizacja: 08.08.2023
Publikacja: 10.08.2022